Kronika zdjęciowa z ul. Długiej"
O ile mi wiadomo, nigdy nie powstała żadna kronika historyczna "próżniowców" z Długiej 44/50 w Warszawie. Tak przynajmniej twierdził doc. Jerzy Marks, zapytany kiedyś o tę sprawę. Instytut zmieniał nazwę, rozłączano, łączono. Za moich czasów odbyło się kilka znaczących sprzątań w budynku D na Długiej. Kiedy te porządki się odbywały, starałem się w nich aktywnie uczestniczyć, gdyż wiedziałem, że można w ich trakcie trafić na wiele ciekawych rzeczy. Wśród tych rzeczy znajdowały się niekiedy także fotografie i slajdy. Część z nich to tzw. "martwa natura"- zdjęcia aparatury, niekiedy potężnej, niekiedy drobnej. Część zdjęć przedstawia z kolei ludzi- niekiedy skupionych i zadumanych przy aparaturze, niekiedy zaś "na luzie", tak jak uchwycił to obiektyw aparatu fotograficznego. Postanowiłem pozbierać te fotografie w jednym folderze i nadać im jakiś porządek, według mojego subiektywnego uznania.

Najstarsze zdjęcia...
Wypada zacząć od najstarszych zdjęć, które przedstawiają aparaturę do mikroanalizy gazów. Aparatura ta powstała w 1959 roku, a więc w trzy lata po założeniu instytutu.



Konferencja techniki próżni 1974r.
Sporo zdjęć zachowało się z III krajowej konferencji techniki próżni, która odbyła się w 1974r.Na tych fotografiach zobaczyć możemy charakterystyczne logo zapomnianej niemal "Unitry".Z licznych zdjęć, wybrałem kilka.









Bliżej nieokreślona aparatura
Zdjęcia te przedstawiają chyba aparaturę do spektroskopii Augera. Patrząc na zdjęcia, aparatura ta mogła powstać na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.



Święto 1 maja 1979 roku
Na tych czarno-białych, historycznych już fotografiach uchwycone zostały obchody święta 1 maja 1979 roku. Tak "świętowali" pracownicy OBREP-u na placu Dzierżyńskiego (obecnie plac Bankowy).Tym, którzy nie wiedzą wiele o specyfice tamtych czasów należy się słowo komentarza: w PRL uczestnictwo w takich obchodach nie było dobrowolne, lecz obowiązkowe. Niestawiennictwo niosło za sobą częstokroć nieprzyjomności, czasem zaś poważniejsze konsekwencje. Zatem użycie cudzysłowu odnośnie "świętowania" jest tu jak najbardziej wskazane.

Na środku ówczesny dyrektor OBREPU profesor Wiesław Barwicz, po lewej doc. Czesław Kiliszek.

Rzut na "Błękitny Wieżowiec" w budowie. Nie chce się wierzyć, że budowano go ponad trzydzieści lat. Budynek przesłania widok na budynki PIE i OBREP przy ul. Długiej. Widać za to doskonale gmach Intraco (po lewej) i Arsenał. Większość z widocznych na fotografii osób to ówcześni pracownicy OBREPU.

Fotografie zostały udostępnione dzięki uprzejmości Pana Jana Krawczaka.

Ostatni dzien istnienia Przemysłowego Instytutu Elektroniki
O ile pamiętam, inicjatorem zrobienia pamiątkowych zdjęć był Artur. Był to ostatni dzień sierpnia 2007 roku.


Zakład Fizyki i Miernictwa Próżni
Był to jeden z wielu zakładów w OBREP-ie. Zakład ten powstał prawdopodobnie wraz z powstaniem OBREP-u z Zakładu Fizyki Lamp Elektronowych w Przemysłowym Instytucie Elektroniki. Z końca lat 70. zachowało się kilka fotografii pracowników tego zakładu. W późniejszym czasie zakład zmienił nazwę na Laboratorium Aparatury Próżniowej (pod tą nazwą występował po połączeniu ITP z PIE w 2002r.). Do tego też zakładu przyszedłem do pracy oficjalnie w czerwcu 2006 r., choć bywałem tu mniej więcej od 2005 r. Po połączeniu PIE z ITR w roku 2007 zakład zmienił nazwę na "Zakład Aparatury Próżniowej", a następnie po połączeniu z innym laboratorium na "Laboratorium Badawczo-Pomiarowe Techniki Próżni".

Koniec lat 70. Pracownicy Zakładu Fizyki i Miernictwa próżni. Od lewej: E. Kaufman, P. Konarski, czwarty- A. Sobolewski,z przodu R. Cyrański, szósty- J. Marks

Przy aparaturze R. Cyrański i J. Marks

Koniec lat 70. Pracownicy Zakładu Fizyki i Miernictwa próżni.

Koniec lat 70. Pracownicy Zakładu Fizyki i Miernictwa próżni.

Koniec lat 70. Pracownicy Zakładu Fizyki i Miernictwa próżni.


Przy aparaturze A. Sobolewski i P. Konarski. Koniec lat 70.

A. Sobolewski w pokoju 701 - 2008r.


P.Konarski przy aparaturze w pokoju 702- 2007r.

Drzwi do pokoju 701, jeszcze w czasie, gdy go zajmowaliśmy. Charakterystyczna tabliczka OBREP-u rzuca się w oczy.


Pokój 702, naprawiam działo jonowe. Chyba 2010 rok?

Więcej fotografii można znaleźć tutaj:

Ludzie

Sprzęt

Powrót do strony głównej