Rezystor redukcyjny do odbiornika Pionier
Drutowy rezystor redukcyjny do odbiornika "Pionier" niegdyś nosił oznaczenie OpZ24. Takie rezystory były też stosowane w odbiornikach radiowych "Sonatina" i "Promyk". Rezystor ten posiadał sekcje 400, 130, 50 omów i osobną 250 omów. Produkowana była także rzadziej spotykana wersja tego opornika redukcyjnego OpZ24a, pozbawiona osobnego uzwojenia 250 omów. Fakt ten będzie miał współcześnie pewne znaczenie, o czym niżej. Rezystory te są opisane w katalogu z częściami radiotechnicznymi z roku 1952:

Należy zauważyć, że obciążalność tego rezystora określana jest na 9W, ale wydaje się, że w rzeczywistości obciążenie to odnosi się prawdopodobnie do jednej sekcji. Nie jest bowiem wiarygodne, że w całym rezystorze tracona była taka moc. Rezystory redukcyjne, z uwagi na znaczne obciążenie cieplne ulegają po wielu latach uszkodzeniu. W przypadku uszkodzenia wymagają one naprawy lub wymiany.

Katalog autorstwa Włodzimierza Trusza z drugiej połowy lat 60. zawiera poniższą tabelę:

Ujęty w niej jest rezystor OpZ16 i jego odmiany. Rezystancje sekcji tego rezystora odpowiadają rezystancjom rezystora OpZ24, opisanego w roku 1952. Natomiast obciążalność jest określona na poziomie 20W.

Niezależnie od wersji, seryjna produkcja rezystorów OpZ ustała wiele lat temu. Okazuje się jednak, że "Telpod", a właściwie Zakład Rezystorów w Szczucinie jest w stanie je wykonać. Dzięki zastosowaniu cementu na pokrycie obciażalność współcześnie wykonywanych rezystorów wynosi 20W. Rezystory te noszą nazwę RDC (rezystor drutowy cementowany). Jak nietrudno zauważyć, rezystor nosi oznaczenie RDC 580 omów 20W. Rezystor ten zawiera jednak połączone sekcje 400, 50, 130 omów (i one mają rzeczywiście łącznie 580 omów)i zupełnie osobną sekcję 250 omów.




Powrót do strony głównej