UNITRA ZELOS
Brama wjazdowa do Zakładu ZELOS. Lata 80.
Robotnik przy pracy.
Operacje, związane z nakładaniem luminoforu.
Montaż elementów wyrzutni.
Fragment hali fabrycznej. Zakład Lamp Oscyloskopowych- Zelos, potem Unitra Zelos w Nowej Iwicznej koło Warszawy (okolice Piaseczna) był fabryką produkującą lampy kineskopowe (do telewizji monochromatycznej), radaroskopowe i oscyloskopowe. Zakład ten znajdował się przy ul. Puławskiej, praktycznie rzecz biorąc sąsiadując z Zakładami Elektronowymi Lamina. Zelos został utworzony w 1957 r., poprzez wydzielenie działu lamp oscyloskopowych z Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. R. Luksemburg przy ul. Karolkowej.
Wybór lokalizacji w Iwicznej był spowodowany między innymi tym, że Zakład wymagał sporo powierzchni na linie technologiczne. W pierwszych latach były wytwarzane kineskopy 14 -calowe (35MK1), stosowane między innymi w telewizorach "Belweder" i "Turkus", zaś wytwarzane lampy oscyloskopowe były wytwarzane na licencji radzieckiej (np. 8ŁO30, 18ŁM35). W późniejszych latach (lata 60.) do produkcji wszedł kineskop 17- calowy AW43-80, opracowany w Przemysłowym Instytucie Elektroniki, jako odpowiednik kineskopu firmy Philips. W późniejszym czasie wdrożono inne typy kineskopów. Dla przykładu można tu podać kineskopy stosowane w odbiornikach TV takich jak "Ametyst"- typ A50-140W, "Vela"- typ A31-310W. Chyba największą przekątną produkowanych kineskopów był wymiar 61 cm (kineskop A61-140W).

W 1974r. Edward Gierek podpisał umowę z USA, na mocy której w Piasecznie powstał zakład produkujący kineskopy kolorowe. Kineskopy te były produkowane na licencji RCA. W roku 1976 część personelu Zelosu przeszła do Polkoloru. Byli to wszak dobrzy specjaliści od telewizji monochromatycznej, a kineskopy kolorowe mają w części technologię podobną do kineskopów monochromatycznych. Produkcja lamp oscyloskopowych została przeniesiona do Zakładu Lamp Profesjonalnych, podporządkowanemu Polkolorowi. Zakład Lamp Profesjonalnych miał co najmniej dwie siedziby: jedną przy ul.Bielańskiej 10 w Warszawie, drugą w Piasecznie (nie wiadomo jednak czy na terenie Polkoloru czy na terenie Zelosu). Nie do końca sprawdzone informacje mówią też o siedzibie przy ul. Ciołka w Warszawie.

W latach 80., gdy zaczęła się komputeryzacja kraju (Komputer Junior 800) Zelos wyprodukował kineskop A31-310G o zielonej barwie świecenia.Parametry elektryczne tego kineskopu były zbliżone do kineskopu A31-310W. Układ monitora do komputera był oparty o część układu telewizora "Neptun 150" (wyeliminowano tor p.cz. i głowicę). W latach 90. zakład upadł, zaś budynki zostały wyburzone około 1998 roku.
Ul. Puławska w Piasecznie. Kierunek na dawne tereny Zelosu.

Warto zwrócić uwagę na ewolucję logo "Zelosu". Pierwsze znane logo, na kineskopach z lat 50. i początku lat 60. ma wygląd przedstawiony poniżej.
Późniejsze logo przypomina logo Philipsa.
W późniejszych latach było stosowane logo "Unitra Zelos".


Materiały opublikowane z okazji 30-lecia przedsiębiorstwa- lata 80. (Plik Rar ca. 9MB) Na dole strony typy lamp, produkowane przez Zelos

Powrót do strony głównej