ODBIORNIK "FIGARO" W WERSJI BATERYJNEJ

Widoczny na zdjęciach odbiornik jest bateryjną wersją popularnego odbiornika "Figaro", produkowanego przez Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka (ZRK) w Warszawie. Odbiornik pracuje na lampach : 3S4T (wzmacniacz mocy), 1S5T (wzmacniacz napięciowy m.cz i detektor), 1T4T (wzmacniacz p.cz), 1R5T (mieszacz i heterodyna) oraz DM70 (wskaźnik dostrojenia), a więc z takim samym kompletem lamp jak bardziej znany odbiornik "Szarotka". Odbiornik odbiera w trzech zakresach fal: długich, średnich i krótkich, zaś częstotliwość pośrednia wynosi 465 kHz. Schemat odbiornika znajduje się na rysunku poniżej.

Jak widać, odbiornik wymaga napięcia żarzenia 1,5V oraz napięcia anodowego 90V. W posiadanym przeze mnie egzemplarzu była wykonanan przeróbka tego odbiornika na wersję sieciową- dołożony był mały zasilacz ze stabilizatorami tranzystorowymi. Przeróbkę tą usunąłem jednak z wnętrza odbiornika, po pierwsze ze wzgledu na chęć zachowania oryginalnego układu odbiornika, po wtóre zaś na uszkodzenie w zasilaczu. Dno odbiornika miało pęknięcie , ale skleiłem je. Jak większość starych odbiorników także ten wymagał czyszczenia. Widok wnętrza odbiornika przedstawia kolejna fotografia.

Jeśli chodzi o elektryczne uszkodzenia mojego egzemplarza to należy stwierdzić, że wystarczyła wymiana kondensatora elektrolitycznego oraz kondensatorów papierowych oraz lampy 1R5T, ktora nie chciała generować. Po tych zabiegach odbiornik zaczął odbierać ładnie na falach krótkich, natomiast na falach długich czułość jest zdecydowanie gorsza. Być może przeglądu będzie wymagał zespół cewek.