OTV "PEGAZ"

Odbiornik telewizyjny "Pegaz" był produkowany przez Gdańskie Zakłady Radiowe na początku lat 60. XX wieku.

Odbiornik ten ma stosunkowo małe wymiary, jak na odbiornik lampowy. Jest to odbiornik niskiej, trzeciej klasy- umożliwiał odbiór tylko jednego kanału (Istniały różne wkładki kanałowe).
Odbiornik w zasadzie nie posiadał głowicy- lampy PCC84 (wzmacniacz kaskodowy) i PCF82 (mieszacz i heterodyna) znajdowały się na osobnej płytce drukowanej.

Parametry telewizora były następujące: Zastosowano kineskop o przekatnej 14''. Ciekawostką jest zastosowanie w odbiorniku lampy PABC80. Dokładniejszy opis odbiornika z nru 9/1962 miesięcznika "Radioamator i Krótkofalowiec znajduje się na dole strony. Bliźniaczym telewizorem do "Pegaza" był odbiornik "Fala", posiadający jednak głowice z przełącznikiem kanałów i nieco inne chassis (obudowa była była ta sama). Do czasów współczesnych zachowało się niewiele egzemplarzy odbiornika "Pegaz". Po części wynika to zapewne z faktu, że jako odbiornik jednokanałowy szybko stał się przestarzały. Ponadto, wyprodukowano stosunkowo mało egzemplarzy. Prezentowany na fotografiach egzemplarz wymaga jeszcze pewnych poprawek (wymiana kondensatorów elektrolitycznych). Brak mu też dekla kineskopu.

opis do pobrania (plik zip ca.1600kB)

 


Powrót do strony głównej