UNITRA ZELOS
Gate of Zelos. 1980'.
Worker during manufacturing cathode ray tubes.
Preparing luminescent screens.
Preparing electron guns.
Inside factory. Zakład Lamp Oscyloskopowych- Zelos, potem Unitra Zelos w Nowej Iwicznej koło Warszawy (okolice Piaseczna) był fabryką produkującą lampy kineskopowe (do telewizji monochromatycznej), radaroskopowe i oscyloskopowe. Zakład ten znajdował się przy ul. Puławskiej, praktycznie rzecz biorąc sąsiadując z Zakładami Elektronowymi Lamina. Zelos został utworzony w 1957 r., poprzez wydzielenie działu lamp oscyloskopowych z Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. R. Luksemburg przy ul. Karolkowej.
Wybór lokalizacji w Iwicznej był spowodowany między innymi tym, że Zakład wymagał sporo powierzchni na linie technologiczne. W pierwszych latach były wytwarzane kineskopy 14 -calowe (35MK1), stosowane między innymi w telewizorach "Belweder" i "Turkus", zaś wytwarzane lampy oscyloskopowe były wytwarzane na licencji radzieckiej (np. 8ŁO30, 18ŁM35). W późniejszych latach (lata 60.) do produkcji wszedł kineskop 17- calowy AW43-80, opracowany w Przemysłowym Instytucie Elektroniki, jako odpowiednik kineskopu firmy Philips. W późniejszym czasie wdrożono inne typy kineskopów. Dla przykładu można tu podać kineskopy stosowane w odbiornikach TV takich jak "Ametyst"- typ A50-140W, "Vela"- typ A31-310W. Chyba największą przekątną produkowanych kineskopów był wymiar 61 cm (kineskop A61-140W).

W 1974r. Edward Gierek podpisał umowę z USA, na mocy której w Piasecznie powstał zakład produkujący kineskopy kolorowe. Kineskopy te były produkowane na licencji RCA. W roku 1976 część personelu Zelosu przeszła do Polkoloru. Byli to wszak dobrzy specjaliści od telewizji monochromatycznej, a kineskopy kolorowe mają w części technologię podobną do kineskopów monochromatycznych. Produkcja lamp oscyloskopowych została przeniesiona do Zakładu Lamp Profesjonalnych, podporządkowanemu Polkolorowi. Zakład Lamp Profesjonalnych miał co najmniej dwie siedziby: jedną przy ul.Bielańskiej 10 w Warszawie, drugą w Piasecznie (nie wiadomo jednak czy na terenie Polkoloru czy na terenie Zelosu). Nie do końca sprawdzone informacje mówią też o siedzibie przy ul. Ciołka w Warszawie.

W latach 80., gdy zaczęła się komputeryzacja kraju (Komputer Junior 800) Zelos wyprodukował kineskop A31-310G o zielonej barwie świecenia.Parametry elektryczne tego kineskopu były zbliżone do kineskopu A31-310W. Układ monitora do komputera był oparty o część układu telewizora "Neptun 150" (wyeliminowano tor p.cz. i głowicę). W latach 90. zakład upadł, zaś budynki zostały wyburzone około 1998 roku.
Pulawska street in Piaseczno.

Warto zwrócić uwagę na ewolucję logo "Zelosu". The first logo of Zelos. It was on CRT tubes manufactured by zelos in 1950' -1960'.
The next logo of Zelos.
Late logo "Unitra Zelos".


30 th anniversary - papers (Rar file ca. 9MB) Tubes, manufactured by Zelos (down page)

Back to main page