Remont transformatora TVL22

Transformator linii TVL22 był stosowany w odbiornikach "Szmaragd 901", "Szmaragd 902" i "Szafir". Transformator ten współpracuje z cewkami odchylającymi do kineskopów 17-calowych o kącie odchylania 90 stopni.Transformator TVL22 współpracuje z lampą PL36. Chociaż trwałość tych transformatorów była dużo lepsza od transformatorów TVL11 (które zostały omówione na sąsiedniej podstronie) to jednak zdarza się często, że są one uszkodzone. Tyczy się to zwłaszcza cewki wysokiego napięcia, ale nie tylko. Oto bowiem trwałością nie grzeszą też rdzenie tych transformatorów, które często są nadkruszone. Zmienia to w pewnym stopniu ich właściwości magnetyczne.Z czasem pęka też zalewa polistyrenowa (?) cewki anodowej, co też bywa przyczyną problemów. Typowymi symptomami uszkodzenia są: silne dźwięki z transformatora, mała wartosć wysokiego napięcia i słabe żarzenie kenotronu wysokiego napięcia EY86. Niekiedy może nie być żadnych dźwięków, ale lampa końcowa jest silnie obciążona. Należy jednak podkreślić, że podobne objawy mogą wystąpić z innych przyczyn, np. uszkodzenia w układzie generatora odchylania poziomego. Dlatego należy w pierwszej kolejnosci wyeliminowac inne możliwe przyczyny uszkodzeń.

W razie stwierdzenia uszkodzenia transformatora należy rozważyć jego naprawę. Jeśli uszkodzenie dotyczy cewki wysokiego napięcia to można ją sporządzić podobnie jak w przypadku naprawy transformatora TVL11.Można także spróbować zmienić cewkę wysokonapięciową na inny typ, np. TVL25. Gorzej, jeśli uszkodzona jest cewka anodowa. Do tej pory żadnej z tego typu cewek nie poddawałem rozbiórce, zatem ilość zwojów pozostaje póki co zagadką. W takim przypadku lepiej szukać drugiego transformatora z dobrą cewką anodową. Podobnie trzeba postąpić, gdy pokruszone są rdzenie. W moim przypadku sprawa sprowadziła się do złożenia z trzech uszkodzonych transformatorów jednego sprawnego. Oto bowiem uszkodzona była cewka wysokiego napięcia (na szczęście miałem nowe), pokruszony był rdzeń, spękana cewka anodowa i uszkodzona podstawka kenotronu i tylko rozbiórka trzech transformatorów i zeskładanie z tego wszystkiego jednej sprawnej sztuki mogło dać zadowalający rezultat. Nie znaczy to, że pozostałe niewykorzystane pozostałości transformatorów trafiły do kosza. Przeciwnie, zostały one zachowane, gdyż mogą być potrzebne przy naprawie innych transformatorów.

Na uwagę zasługuje fakt, że transformatory TVL22 występują w dwóch wersjach, różniących się opisem końcówek. Istnieją także wersje, różniące się kształtem metalowego chassis transformatora.


Powrót do strony głównej

Powrót do strony TV Retro