SYSTEM TELEWIZJI PRZEMYSŁOWEJ "ALFA II"

"Alfa II" był to polski system telewizji przemysłowej. Technicznie rzecz biorąc był on następcą lampowego systemu "Alfa", opracowanego około 1959 r. "Alfa II" był systemem dość uniwersalnym, opracowanym w WZT pod koniec lat 60. XX wieku. W zależności od potrzeb łączono ze sobą moduły, uzyskując potrzebną konfigurację do pracy w danych warunkach.
Prawdopodobnie istniały następujące moduły:

Ponadto w skład systemu wchodziły: obudowa hermetyczna kamery TP-OH41, obudowa hermetyczna kamery z podgrzewaniem TP-OH51,obudowa hermetyczna kamery z wycieraczką szyby przedniej TP-OH52, obudowa hermetyczna kamery z ogrzewaniem i wycieraczką szyby przedniej TP-OH53, obudowa hermetyczna z wymuszonym chłodzeniem TP-0H54. Ta ostatnia obudowa umożliwiała pracę w otoczeniu do temperatury +200 stopni Celsjusza.
Możliwe, że widoczny na zdjęciu monitor z kamerą jest jedynym zachowanym systemem "Alfa II". Należy przy tym zaznaczyć, że systemem w skrajnie ubogiej konfiguracji. Jeśli ktoś posiada inne elementy systemu "Alfa II" lub "Alfa" to proszę o kontakt. Być może ktoś wie, jaki system telewizji przemysłowej był zamontowany w latach 70. na warszawskich ulicach. Czy była to "Alfa", "Alfa II"? A może był to następca tych systemów?

 


Powrót do strony głównej

Powrót do strony TV Retro